1989 Gilera RC 600 gallery
1989 Gilera RC 600
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 600.00 ccm (36.61 cubic inches) | Power: | 48 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 98.0 x 74.0 mm (3.9 x 2.9 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 141.0 kg (310.9 pounds) |
| Seat height: | 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,510 mm (59.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-17 |
| Front brakes: | Single disc. front floating disc with hydraulic double piston |
| Rear brakes: | Single disc. floating disc with hydraulic single piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red |
News
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors►
Read more...
-
The eye catching Kabirdass K100LA
2015-03-23 17:02:37
This bike is an Indian make and was introduced in the year 2011. The bike is categorised in the scooter type. The Kabirdass K100LA scooter runs on electric power and can attain a top speed of 25km per...
Read more...
-
The elegant ride on Johnny Pag Spyder 300
2015-03-23 16:02:23
This highly powered machine was manufactured in the year 2007. The motorbike is powered with a 300 cc twin cylinder four stroke engine. The engine of Johnny Pag Spyder 300 has a liquid cooling system with 5 speed...
Read more...
-
Azel GS 250 Acing Arenas
2015-03-18 17:21:58
Azel GS 250I is a popular sports bike since it was generally made just very recently and had innovative technologies applied for its first production. The vehicle was first manufactured in 2008 and has undergone a couple of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 1989
- 1989 Kawasaki VN750 Twin
- 1989 Kawasaki VN750 Twin (reduced effect)
- 1989 Kawasaki Z1000 GTR
- 1989 Kawasaki Z1300 DFI
- 1989 Kawasaki Z1300 DFI (reduced effect)
- 1989 Kawasaki Z450 LTD
- 1989 Kawasaki Z450 LTD (reduced effect)
- 1989 Kawasaki Z550 GT
- 1989 Kawasaki Z550 GT (reduced effect)
- 1989 Kawasaki Z750 GT
- 1989 Kawasaki Z750 GT (reduced effect)
- 1989 Kawasaki ZL1000
- 1989 Kawasaki ZL1000 (reduced effect)
- 1989 Kawasaki ZL600
- 1989 Kawasaki ZL600 (reduced effect)
- 1989 Kawasaki ZX-10
- 1989 Kawasaki ZX-10 (reduced effect)
- 1989 Kawasaki ZXR250
- 1989 Kawasaki ZXR750
- 1989 Kawasaki ZXR750 (reduced effect)

