2008 Yamaha Roadliner Midnight gallery
2008 Yamaha Roadliner Midnight
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1851.85 ccm (113.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 118.0 mm (3.9 x 4.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 319.8 kg (705.0 pounds) |
| Seat height: | 706 mm (27.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,715 mm (67.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-18 |
| Rear tyre dimensions: | 190/60-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Raven black |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which...
Read more...
-
A tiny Lifan 250-4 providing an excellent performance
2015-03-23 22:36:52
Those of thoughtful and careful drivers who love to have a bike that is not only stylish but also provides excellent performance they can try out Lifan 250-4. If it is tried once no owner would want to...
Read more...
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Yamaha FZ6 ABS
- 2008 Yamaha FZ6 Fazer
- 2008 Yamaha FZ6 Fazer ABS
- 2008 Yamaha FZ6 Fazer S2
- 2008 Yamaha FZ6 Fazer S2 ABS
- 2008 Yamaha FZ6 S2
- 2008 Yamaha FZ6 S2 ABS
- 2008 Yamaha Giggle
- 2008 Yamaha Jog R
- 2008 Yamaha Jog RR
- 2008 Yamaha Jog RR Moto GP
- 2008 Yamaha Majesty 125
- 2008 Yamaha Majesty 400
- 2008 Yamaha Majesty 400 ABS
- 2008 Yamaha Midnight Warrior
- 2008 Yamaha Morphous
- 2008 Yamaha MT-01
- 2008 Yamaha MT-03
- 2008 Yamaha Neos 50
- 2008 Yamaha PW50

