2008 Yamaha TT-R 125 L gallery
2008 Yamaha TT-R 125 L
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 78.0 kg (172.0 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,270 mm (50.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/80-M19 |
| Rear tyre dimensions: | 90/80-M16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.05 litres (1.60 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Vmoto Briza: the Australian player on the moto market
2015-03-31 04:03:36
The Vmoto company is an Australian manufacturer of motorcycles from Perth. Its production facilities are located in China. Today Vmoto company says about the expansion of its production, which is related
Today Vmoto company says about the...
Read more...
-
Viper Diablo, stunning and powerful
2015-03-31 03:59:58
Viper is a well-known Chinese brand, which produced motorcycles, mopeds, scooters, ATVs. It includes a range of high-tech enterprises in China.
No matter whether it is a motorcycle, ATV or scooter from VIPER, the whole number of...
Read more...
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Italjet Dragster 125
- 2008 Italjet Dragster 180
- 2008 Italjet Dragster 50
- 2008 Italjet Fast Boy
- 2008 Italjet Formula 125
- 2008 Italjet Formula 50 Air Cooled
- 2008 Italjet Formula 50 Liquid Cooled
- 2008 Italjet Grifon 650
- 2008 Italjet JetSet 125
- 2008 Italjet JetSet 150
- 2008 Italjet JetSet 50
- 2008 Italjet Jupiter 250
- 2008 Italjet Marco Polo 400
- 2008 Italjet Millennium 100
- 2008 Italjet Millennium 125
- 2008 Italjet Millennium 150
- 2008 Italjet Pit Jet 125
- 2008 Italjet Roller Craft 50
- 2008 Italjet Torpedo 125
- 2008 Italjet Torpedo 50
