2008 Yamaha V Star 1100 Custom gallery
2008 Yamaha V Star 1100 Custom
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1065.22 ccm (65.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.0 x 75.0 mm (3.7 x 3.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 262.2 kg (578.0 pounds) |
| Seat height: | 691 mm (27.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,641 mm (64.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-18 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Color options: | Galaxy Blue, Raven Black w/flames |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Roxon P-ONE 10/10 makes your city ride much easier
2015-03-27 02:22:43
From the moment they were created, motorcycles always attracted thousands and thousands of thrill-seekers, adrenaline and headwind junkies.
Today the bike is not necessarily a wild horse that will take you on the highway at breakneck speed....
Read more...
-
Rokon Ranger, a thick-and-thin friend
2015-03-27 02:14:01
Today we will meet with Rokon, an all-wheel drive motorcycle. It was produced in the 50s of the last century in the US by the Rokon Company. This unique bike still retains its popularity among hunters, explorers of...
Read more...
-
Fantic TX 150 Caballero, the unrivaled runner in street racing
2015-03-27 02:05:25
This is a great bike for those who love to do motor cross or dirt track racing.
The Fantic TX 150 Caballero is a classic bike from the 1980’s. It has been sold all over the country,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Keeway Outlook 125
- 2008 Keeway Outlook 150
- 2008 Keeway Partner 100
- 2008 Keeway Pixel 50
- 2008 Keeway Speed 125
- 2008 Keeway Speed 150
- 2008 Keeway Superlight 125
- 2008 Keeway Superlight 150
- 2008 Keeway Supershadow 250
- 2008 Keeway Venus 50
- 2008 Keeway XRAYe 50
- 2008 Keeway XRAYs 50
- 2008 Kreidler Enduro 125 DD
- 2008 Kreidler Enduro 125 DD Reduced Effect
- 2008 Kreidler Florett RMC-E 50 Race
- 2008 Kreidler Florett RMC-G 125 Race
- 2008 Kreidler Florett RMC-G 50 Race
- 2008 Kreidler Supermotard 125 DD
- 2008 Kreidler Supermotard 125 DD Reduced Effect
- 2008 Kreidler Supermoto 250 DD

