2008 Yamaha V Star 1100 Classic gallery
2008 Yamaha V Star 1100 Classic
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1065.22 ccm (65.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.0 x 75.0 mm (3.7 x 3.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 272.2 kg (600.0 pounds) |
| Seat height: | 709 mm (27.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,646 mm (64.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Pearl White, Raven w/flames |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
-
An Asian trickster of Demak Evo Z
2015-03-24 19:15:53
The Demak Evo Z is a great scooter for those who are just learning to ride or those riders who have been riding for years. These bikes are sold in Asia and have been produced for a few...
Read more...
-
Check this DB Motors Pirat 50 AC for a dirt track riding
2015-03-24 19:09:15
When an opportunity to buy a bike that is made for motor cross turns up, everyone can witness that this minibike is one of the best that there is on the market.
The DB Motors Pirat 50...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Generic XOR Stroke
- 2008 Generic Zion 125
- 2008 Genuine Scooter Buddy 125
- 2008 Genuine Scooter Buddy 50
- 2008 Genuine Scooter Italy 150
- 2008 Genuine Scooter Little Italy 50
- 2008 Genuine Scooter Pamplona 150
- 2008 Genuine Scooter Rattler 110
- 2008 Genuine Scooter Roughhouse R50
- 2008 Genuine Scooter St. Tropez 150
- 2008 Genuine Scooter Stella 150
- 2008 Ghezzi-Brian Fionda
- 2008 Ghezzi-Brian Furia Otto
- 2008 Ghezzi-Brian Furia S
- 2008 Ghezzi-Brian Furia Titanum
- 2008 Ghezzi-Brian SuperTwin
- 2008 Giantco Hunter City 125
- 2008 Giantco Hunter Sport 200
- 2008 Gilera Fuoco 500
- 2008 Gilera GP 800

