2008 Yamaha Stratoliner Midnight gallery
2008 Yamaha Stratoliner Midnight
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1851.85 ccm (113.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 118.0 mm (3.9 x 4.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 343.8 kg (758.0 pounds) |
| Seat height: | 706 mm (27.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,715 mm (67.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-18 |
| Rear tyre dimensions: | 190/60-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Raven black |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Kinroad XT100-9 Blue Eagle grabs all the attention
2015-03-23 17:28:45
Those of you who are really looking for a sports bike for them the best option in the market is the Kinroad XT100-9 Blue Eagle.
The bike was introduced in the year 2010 and since then it...
Read more...
-
Is Lem LX 2 a Cross or a Minibike?
2015-03-23 22:19:32
A minibike or a cross whatever you call can be of great worth to you if it is of the brand Lem LX 2. Over the world, this vehicle has gained love and respect because of its various...
Read more...
-
The powerful mini bike Macbor XC 510 Pro
2015-03-24 01:33:01
The Macbor manufactured minibike is best suited for young riders or beginners even. It is a pocket bike with a two-stroke 49.93 cc engine. The bike is extremely well designed to give the young riders a full biking...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Kawasaki Ninja ZX-10R
- 2008 Kawasaki Ninja ZX-14
- 2008 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2008 Kawasaki Versys
- 2008 Kawasaki Vulcan 1500 Classic
- 2008 Kawasaki Vulcan 1600 Classic
- 2008 Kawasaki Vulcan 1600 Mean Streak
- 2008 Kawasaki Vulcan 1600 Nomad
- 2008 Kawasaki Vulcan 2000
- 2008 Kawasaki Vulcan 2000 Classic
- 2008 Kawasaki Vulcan 2000 Classic LT
- 2008 Kawasaki Vulcan 500 LTD
- 2008 Kawasaki Vulcan 900 Classic
- 2008 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT
- 2008 Kawasaki Vulcan 900 Custom
- 2008 Kawasaki Z1000
- 2008 Kawasaki Z750
- 2008 Kawasaki Z750 ABS
- 2008 Kawasaki ZZR1400
- 2008 Kawasaki ZZR600

