2008 Yamaha TMAX gallery
2008 Yamaha TMAX
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 499.00 ccm (30.45 cubic inches) | Power: | 42,91 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 66.0 x 73.0 mm (2.6 x 2.9 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 203.0 kg (447.5 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,580 mm (62.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-15 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-15 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
AJP PR4 Enduro - for those who love riding
2015-03-18 15:28:44
The AJP PR4 Enduro that made in Portugal is a great bike both for the beginners as well as those riders who genuinely just love to ride. This bike features Paioli suspension and a see-thru gas tank that...
Read more...
-
The highly controlled ride on Magni Australia
2015-03-24 01:37:57
The bike By Magni is an excellent sports bike with a 992 cc engine and highly performance oriented design. The Magni Australia is extremely attracting and is available in variety of colours red, black, grey and others. Aggressive...
Read more...
-
Trial with the HM Cota 4RT
2015-03-21 17:16:56
One need not be excellent biker to ride the trial bikes. Similar is the HM Cota 4RT bike manufactured by the Italian Honda Montesa. It is unique in its well-thought design, style and performance.
The bike stands...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 BMW K1200R Sport
- 2008 BMW K1200S
- 2008 BMW R1200GS
- 2008 BMW R1200GS Adventure
- 2008 BMW R1200R
- 2008 BMW R1200RT
- 2008 BMW R1200S
- 2008 BMW R1200ST
- 2008 Borile B500CR
- 2008 Borile B500MT
- 2008 Boss Hoss BHC-3 LS2
- 2008 Boss Hoss BHC-3 ZZ4
- 2008 Boss Hoss BHC-3 ZZ4 SS
- 2008 Boss Hoss BHC-9 LS2
- 2008 Boss Hoss BHC-9 ZZ4
- 2008 Bourget Dragon
- 2008 BucciMoto BR1E 125
- 2008 BucciMoto BR1R CR 125
- 2008 BucciMoto BR1R CR 140
- 2008 BucciMoto BR1R SM 125

