2007 Beta REV 3 125 gallery
2007 Beta REV 3 125
TYPE: Trial
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 72.0 kg (158.7 pounds) |
| Seat height: | 660 mm (26.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,310 mm (51.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-21 |
| Rear tyre dimensions: | 4.00-18 |
| Front brakes: | Single disc. disc 185 mm with 4 piston caliper |
| Rear brakes: | Single disc. disc 165 mm with 2 piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.20 litres (0.85 gallons) |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
-
Sukida SK-125-6 Patriot: nobody can remain cool-blooded!
2015-03-31 02:06:07
A new Sukida SK-125-6 Patriot was launched in 2009 and became immediately popular, primarily, by its stylish design: a bright color scheme harmonizes nicely with the classic black and silver colours of the motor, well executed graceful curves...
Read more...
-
Starway/Chu Lan 125, an impressive star-named cruiser
2015-03-31 01:58:10
Cruiser is a style of motorcycles which specializes in the production of bikes in this class. We have to thank Harley-Davidson for this fact.
Since even today cruisers retain their style elements and design features. Starway/Chu Lan...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Veli VL150T-2
- 2007 Veli VL150T-2 EEC
- 2007 Veli VL200-15
- 2007 Veli VL200 GY-3
- 2007 Veli VL200GY
- 2007 Veli VL200GY-2
- 2007 Veli VL200GY-5
- 2007 Veli VL200GY-7
- 2007 Veli VL250-4
- 2007 Veli Vl250GY
- 2007 Veli VL250GY-3
- 2007 Veli VL250PY
- 2007 Veli VL250T
- 2007 Veli VL39QT
- 2007 Veli VL50-A
- 2007 Veli VL50-B
- 2007 Veli VL50-C
- 2007 Veli VL50-D
- 2007 Veli VL50-E
- 2007 Veli VL50 QPY

