2007 PGO BuBu 125 gallery
2007 PGO BuBu 125
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.90 ccm (7.62 cubic inches) | Power: | 9,52 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 51.5 x 60.0 mm (2.0 x 2.4 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 101.0 kg (222.7 pounds) |
| Wheelbase: | 1,210 mm (47.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.5-10 |
| Rear tyre dimensions: | 3.5-10 |
| Front brakes: | Single disc. 190 mm Hydraulic Disk with Twin Piston Caliper |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.70 litres (1.77 gallons) |
| Color options: | Black, Orange, Silver |
News
-
Use i-phone, ride i-charge… PGO i-Charge 125, of course!
2015-03-30 17:56:18
The PGO i-Charge 125 is one of the most popular scooters that came out in 2008. It is a scooter that is still sold all over the world and is a great starter (and non-expensive! that's important) bike►
Read more...
-
Riding the soulful Borile B500CR
2015-03-18 18:22:08
The bike by Borile came in the year 2010. The lightweight bike, with a body weighing 106 kg in dry condition, gives the bikers their soul company in their tours on roads. With a powerful four-stroke single cylinder engine...
Read more...
-
Atk NX 250: A Time Tested Bike
2015-03-18 17:06:47
The ATK NX 250 is a popular vintage bike. It has started production on 1987 and originals have been a scarce find which makes it a whole lot more expensive than recently built ones. Nevertheless, collectors still consider...
Read more...
-
Lauge Jensen 1800, a pipe dream of every rider
2015-03-23 18:00:33
It is a bike that is a real golden dream without waxing too poetic. Lauge Jensen 1800 was a dream machine which was designed by Uffe Lauge Jensen. He drew the parts or built the parts that are...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Veli VL125T-3
- 2007 Veli VL125T-4
- 2007 Veli VL125T-5
- 2007 Veli VL125T-5 EEC
- 2007 Veli VL125T-6
- 2007 Veli VL125T-7
- 2007 Veli VL125T-8
- 2007 Veli VL150-11
- 2007 Veli VL150-15
- 2007 Veli VL150-16
- 2007 Veli VL150-19
- 2007 Veli VL150-3 EEC
- 2007 Veli VL150-4
- 2007 Veli VL150-4II
- 2007 Veli VL150-5
- 2007 Veli VL150-6
- 2007 Veli VL150-6II
- 2007 Veli VL150 GY
- 2007 Veli VL150 GY-2
- 2007 Veli VL150PY

