2007 Tank Sports Viaggio 50 gallery
2007 Tank Sports Viaggio 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 94.8 kg (209.0 pounds) |
| Seat height: | 762 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,219 mm (48.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.5-10 |
| Rear tyre dimensions: | 3.5-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.78 litres (1.00 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Blue, Black, Champagne, Orange, Pink |
News
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide►
Read more...
-
GreenTrans Ema98, an elegant and ergonomical vehicle
2015-03-27 23:28:35
The GreenTrans Ema98 is an electric scooter that is sleek and trendy. It is very popular all over the world because it is incredibly eco-friendly. It’s sleek and elegant frame has a DC, brushless motor and a 1-speed...
Read more...
-
Check out this mini GRC Moto Midimoto RR.04
2015-03-27 23:23:00
It seems incredible, but it exists! Moreover, this Midimoto RR is quite a realistic thing!
The GRC Moto Midimoto RR.04v was first produced and manufactured in 2011 and still is on the market today. It is a...
Read more...
-
A Low-speeder Govecs SC 1.4
2015-03-27 23:14:15
The Govecs SC 1.4 is a great scooter for younger and new riders. Would you like to know why? Because of its low speed, this scooter is absolutely secure!
It began to be produced and manufactured in...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Kymco Dink L/C
- 2007 Kymco Dink (Yager) 50 A/C
- 2007 Kymco Filly 50 LX
- 2007 Kymco Grand Dink 125
- 2007 Kymco Grand Dink 150
- 2007 Kymco Grand Dink 250
- 2007 Kymco Grand King 125
- 2007 Kymco Grand King 150
- 2007 Kymco Hipster 150
- 2007 Kymco Hipster 4V h/bar
- 2007 Kymco Hipster 4V l/bar
- 2007 Kymco Movie XL 125
- 2007 Kymco Movie XL 150
- 2007 Kymco New DINK (E3)
- 2007 Kymco People 125
- 2007 Kymco People 150
- 2007 Kymco People 250
- 2007 Kymco People 50
- 2007 Kymco People S 125
- 2007 Kymco People S 200

