2007 Ducati ST3S ABS gallery
2007 Ducati ST3S ABS
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60.53 cubic inches) | Power: | 105,67 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 94.0 x 71.5 mm (3.7 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 204.0 kg (449.7 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.00 litres (5.55 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | (red - red - black) (dark grey metallic - metallic grey - fluorescent red)(*black-black-grey) *Available in Japan only, |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Roehr 1130 Superbike, exotic and breathless
2015-03-30 21:46:19
The Roehr 1130 Superbike is a sports bike from 2008 and is one of the newest generations of American motorcycles. Looking exotic, isn't it?
These bikes are valued at $39,995 and have a V2, four-stroke engine and...
Read more...
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas...
Read more...
-
Convenience and Power means Ridley Auto-Glide Chopper
2015-03-30 21:29:31
The Ridley Auto-Glide Chopper is considered to be an auto-glider classic bike and was first manufactured in 2009. The Ridley Auto-Glide Chopper is unexpectedly simple to handle and many of the green unexperienced riders consider it as a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Kymco People S 125
- 2007 Kymco People S 200
- 2007 Kymco People S 250i
- 2007 Kymco People S 250i E3
- 2007 Kymco People S 50
- 2007 Kymco Pulsar/ck
- 2007 Kymco Quannon 125 (E3)
- 2007 Kymco Sooner 100
- 2007 Kymco Spike
- 2007 Kymco Straight 125
- 2007 Kymco Stryker
- 2007 Kymco Stryker (off road)
- 2007 Kymco Stryker (on road)
- 2007 Kymco Super 8
- 2007 Kymco Super 8 125 (E3)
- 2007 Kymco Super 9 A/C
- 2007 Kymco Super 9 L/C
- 2007 Kymco Top Boy 50 Off Road
- 2007 Kymco Top Boy 50 On Road
- 2007 Kymco Venox

