2001 Kawasaki GTR1000 gallery
2001 Kawasaki GTR1000
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | 98 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 74.0 x 58.0 mm (2.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 258.0 kg (568.8 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,555 mm (61.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-VR18 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-VR16 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 28.50 litres (7.53 gallons) |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide...
Read more...
-
Swift Drifter SS obtaining a unique design
2015-03-31 02:27:09
The "custom" word is used for the designation of a special class of motorcycles. In this case, we speak about really amazing and impressive vehicles.
They aren't manufactured commercially, only in a single or very small number,...
Read more...
-
Swaygo 575 EVR-1 - eco-friendly and impressive
2015-03-31 02:22:16
A majority of vehicles in the pavilion № 6 of the main motorcycle European exhibition, the Encima, took eco-friendly motorcycles, scooters and bicycles on electric.
However, today the electric motor won't surprise nobody. Among the manufacturers of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Harley-Davidson Night Train
- 2001 Harley-Davidson Road Glide
- 2001 Harley-Davidson Road King
- 2001 Harley-Davidson Road King Classic
- 2001 Harley-Davidson Softail Deuce Injection
- 2001 Harley-Davidson Softail Springer
- 2001 Harley-Davidson Softail Standard
- 2001 Harley-Davidson Sportster 1200
- 2001 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom
- 2001 Harley-Davidson Sportster 1200 Sport
- 2001 Harley-Davidson Sportster 883
- 2001 Harley-Davidson Sportster 883 Hugger
- 2001 Harley-Davidson Sportster Custom 883
- 2001 Highland 950 V2
- 2001 Honda CA125 Rebel
- 2001 Honda CB500
- 2001 Honda CB500S
- 2001 Honda CB600F Hornet
- 2001 Honda CB600S Hornet
- 2001 Honda CB750 Seven Fifty

