2001 Kawasaki GPZ500S gallery
2001 Kawasaki GPZ500S
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 499.00 ccm (30.45 cubic inches) | Power: | 50 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 74.0 x 58.0 mm (2.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 170.0 kg (374.8 pounds) |
| Seat height: | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,435 mm (56.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-H17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-H17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
A radical extreme of Intrepid Resolute Chopper
2015-03-23 15:12:00
The Intrepid manufacturer came up with the very first twin cam powered production chopper. The bike has a number of available versions now.
The bike can be upgraded to an 117 and 124 inches from the basic...
Read more...
-
Alfer VR 250, a Spanish off-roader
2015-03-18 15:39:26
The Alfer VR 250 is made by a Spanish manufacturer and is considered one of the best off-road, dirt bikes on the market right now. It is very popular among new riders due to the easy control that...
Read more...
-
Fallen in Love with Boss Hoss BHC-3 ZZ4
2015-03-18 18:26:59
If you have fallen in love with the handsome hunks of the kingdom of biking, then this isn't rocket science that you will not be able to ignore the charm of Boss Hoss BHC-3 ZZ4. This bike is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Aprilia SL 1000 Falco
- 2001 ATK 605 Enduro
- 2001 Benelli Tornado 900
- 2001 Beta Alp 125
- 2001 Beta Euro 350
- 2001 Bimota BB 1
- 2001 Bimota DB 4 i.e.
- 2001 Bimota DB 4 i.e. HF
- 2001 Bimota SB6R
- 2001 Bimota SB8R
- 2001 Bimota SB8R Special
- 2001 Bimota YB11
- 2001 BMW C1
- 2001 BMW C1 200
- 2001 BMW F650GS
- 2001 BMW F650GS Dakar
- 2001 BMW K1200LT
- 2001 BMW K1200RS
- 2001 BMW R1100R
- 2001 BMW R1100RS

