2001 Kawasaki KLE500 gallery
2001 Kawasaki KLE500
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 499.00 ccm (30.45 cubic inches) | Power: | 34 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 74.0 x 58.0 mm (2.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 181.0 kg (399.0 pounds) |
| Seat height: | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,510 mm (59.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-S21 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-S17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
A tiny Lifan 250-4 providing an excellent performance
2015-03-23 22:36:52
Those of thoughtful and careful drivers who love to have a bike that is not only stylish but also provides excellent performance they can try out Lifan 250-4. If it is tried once no owner would want to...
Read more...
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this...
Read more...
-
Experiencing speed run with Jinlun JL 125-9
2015-03-23 15:57:53
This bike was manufactured by the Chinese Jinlun makers. The Jinlun JL 125-9 is a 124 cc twin type engine with a chain driven transmission at the rear tyre.
The bike is considered to be as a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 VOR 503 Supermoto SM
- 2001 VOR MX 503 Enduro EN
- 2001 VOR MX 503 Motocross
- 2001 Voxan Caf Racer
- 2001 Voxan Cafe Racer
- 2001 Voxan Roadster
- 2001 Yamaha DT 125 R
- 2001 Yamaha FJR 1300
- 2001 Yamaha FZS 1000 Fazer
- 2001 Yamaha FZS 600 Fazer
- 2001 Yamaha FZS 600 S Fazer
- 2001 Yamaha SR 125
- 2001 Yamaha TDM 850
- 2001 Yamaha TDR 125
- 2001 Yamaha TMax 500
- 2001 Yamaha TT 600 R
- 2001 Yamaha TW 125
- 2001 Yamaha VMAX 1200
- 2001 Yamaha WR426 F
- 2001 Yamaha XJ 600 N

