2001 Kawasaki KL250-G5 Super Sherpa gallery
2001 Kawasaki KL250-G5 Super Sherpa
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 72.0 x 61.2 mm (2.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 113.0 kg (249.1 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,375 mm (54.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-21 4PR |
| Rear tyre dimensions: | 4.10-17 4PR |
| Front brakes: | Single disc. Hydraulic |
| Rear brakes: | Single disc. Hydraulic |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Retro Mototrans 350 Vento with original engine design
2015-03-30 14:55:40
When dealing with Ducati, it means everything and even more. Ducati Mototrans proves it best.
The Mototrans 350 Vento is a classic bike from 1980. This bike is very popular with older riders who love the way...
Read more...
-
Spain sightseeings: Corrida or Motorhispania Furia Cross?
2015-03-30 14:49:14
Being reliable and light-weighted, Motorhispania Furia Cross is appreciated by these traits.
It was first made and sold in Spain in 2012. It is an Enduro and off-roading bike and has amazing handling. It has a single...
Read more...
-
an Italian Passion of Motom Dolcevita
2015-03-30 14:42:45
The Motom Dolcevita is an Italian scooter with which one can fully express all the passion to riding and love of life.
It was produced and manufactured in 2010. Dolcevita has a single cylinder, four-stroke engine and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson Softail Deuce Injection
-
Harley-Davidson XL1200C Sportster Custom
-
Harley-Davidson XLH Sportster 883 Custom/XL 53 C Sportster Custom
Other motorcycles in 2001
- 2001 Voxan Caf Racer
- 2001 Voxan Cafe Racer
- 2001 Voxan Roadster
- 2001 Yamaha DT 125 R
- 2001 Yamaha FJR 1300
- 2001 Yamaha FZS 1000 Fazer
- 2001 Yamaha FZS 600 Fazer
- 2001 Yamaha FZS 600 S Fazer
- 2001 Yamaha SR 125
- 2001 Yamaha TDM 850
- 2001 Yamaha TDR 125
- 2001 Yamaha TMax 500
- 2001 Yamaha TT 600 R
- 2001 Yamaha TW 125
- 2001 Yamaha VMAX 1200
- 2001 Yamaha WR426 F
- 2001 Yamaha XJ 600 N
- 2001 Yamaha XJ 600 S Diversion
- 2001 Yamaha XJ 900 S Diversion
- 2001 Yamaha XJR 1300

