2001 Suzuki VS 1400 GLP Intruder gallery
2001 Suzuki VS 1400 GLP Intruder
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1360.00 ccm (82.99 cubic inches) | Power: | 61 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 94.0 x 98.0 mm (3.7 x 3.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 243.0 kg (535.7 pounds) |
| Seat height: | 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,620 mm (63.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
American Eagle Raptor beats the limits
2015-03-18 16:23:25
One of the most frenzied motorcycles on the market is the American Eagle Raptor. It has been featured on many different motorcycle television shows and is very popular among collectors and riders alike.
The American Eagle Raptor...
Read more...
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would...
Read more...
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic
- 2001 Harley-Davidson Fat Boy Injection
- 2001 Harley-Davidson Heritage Softail Classic Injection
- 2001 Harley-Davidson Heritage Springer
- 2001 Harley-Davidson Night Train
- 2001 Harley-Davidson Road Glide
- 2001 Harley-Davidson Road King
- 2001 Harley-Davidson Road King Classic
- 2001 Harley-Davidson Softail Deuce Injection
- 2001 Harley-Davidson Softail Springer
- 2001 Harley-Davidson Softail Standard
- 2001 Harley-Davidson Sportster 1200
- 2001 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom
- 2001 Harley-Davidson Sportster 1200 Sport
- 2001 Harley-Davidson Sportster 883
- 2001 Harley-Davidson Sportster 883 Hugger
- 2001 Harley-Davidson Sportster Custom 883
- 2001 Highland 950 V2
- 2001 Honda CA125 Rebel
- 2001 Honda CB500

