2001 Suzuki GSX 750 gallery
2001 Suzuki GSX 750
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 750.00 ccm (45.77 cubic inches) | Power: | 86 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 70.0 x 48.7 mm (2.8 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 201.0 kg (443.1 pounds) |
| Seat height: | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,470 mm (57.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 170/60-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Bultaco 125 Streaker: For those who love Spanish bikes
2015-03-18 21:11:50
Those of you who love Spanish bikes should know that the Spanish love bike riding and thus there are many bikes by Spanish manufacturers. Along with the legacy of greats like Derbi and Montesa you would find the...
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Kawasaki KMX125
- 2001 Kawasaki VN1500 Classic Fi
- 2001 Kawasaki VN1500 Classic Tourrer Fi
- 2001 Kawasaki VN1500 Drifter
- 2001 Kawasaki VN800 Classic
- 2001 Kawasaki VN800 Drifter
- 2001 Kawasaki VN800 Vulcan
- 2001 Kawasaki Voyager XII
- 2001 Kawasaki W650
- 2001 Kawasaki ZR-7
- 2001 Kawasaki ZR-7S
- 2001 Kawasaki ZRX1200
- 2001 Kawasaki ZRX1200R
- 2001 Kawasaki ZRX1200S
- 2001 Kawasaki ZX-12R Ninja
- 2001 Kawasaki ZX-6R Ninja
- 2001 Kawasaki ZX-7R Ninja
- 2001 Kawasaki ZX-9R Ninja
- 2001 Kawasaki ZZR1100
- 2001 Kawasaki ZZR600

