2001 Kawasaki VN1500 Classic Tourrer Fi gallery
2001 Kawasaki VN1500 Classic Tourrer Fi
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1471.00 ccm (89.76 cubic inches) | Power: | 65 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 102.0 x 90.0 mm (4.0 x 3.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 335.0 kg (738.5 pounds) |
| Seat height: | 720 mm (28.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,665 mm (65.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/80-H16 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-H16 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Extremely rare Lambretta Due 50
2015-03-23 17:55:05
It is indeed extremely rare to find such features in any 50 cc scooter that you can find in the Lambretta Due 50. These features make the scooter special for each owner who wants to own something that...
Read more...
-
The efficient scooter Keeway ARN 125
2015-03-23 17:11:13
The Keeway make of the year 2010 is a scooter with 125 cc single cylinder, four stroke engines. This scooter is powerful, has the looks and the comfort that a rider looks for.
It has the option...
Read more...
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 BMW K1200RS
- 2001 BMW R1100R
- 2001 BMW R1100RS
- 2001 BMW R1100RT
- 2001 BMW R1100S
- 2001 BMW R1150GS
- 2001 BMW R1150R
- 2001 BMW R1150RT
- 2001 BMW R1200 Avantgarde
- 2001 BMW R1200 Independent
- 2001 BMW R1200Classic
- 2001 BMW R850C Avantgarde
- 2001 BMW R850C Classic
- 2001 BMW R850R
- 2001 BMW R850RT
- 2001 Borile B500CR
- 2001 Buell M2 Cyclone
- 2001 Buell X1 Lightning
- 2001 Cagiva Canyon 500
- 2001 Cagiva Mito 125

