2001 Suzuki GSF 1200 Bandit gallery
2001 Suzuki GSF 1200 Bandit
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1157.00 ccm (70.60 cubic inches) | Power: | 98 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 59.0 mm (3.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 214.0 kg (471.8 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Extremely rare Lambretta Due 50
2015-03-23 17:55:05
It is indeed extremely rare to find such features in any 50 cc scooter that you can find in the Lambretta Due 50. These features make the scooter special for each owner who wants to own something that...
Read more...
-
The efficient scooter Keeway ARN 125
2015-03-23 17:11:13
The Keeway make of the year 2010 is a scooter with 125 cc single cylinder, four stroke engines. This scooter is powerful, has the looks and the comfort that a rider looks for.
It has the option...
Read more...
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Kawasaki EN500
- 2001 Kawasaki ER-5 Twister
- 2001 Kawasaki GPZ500S
- 2001 Kawasaki GTR1000
- 2001 Kawasaki KL250-G5 Super Sherpa
- 2001 Kawasaki KLE500
- 2001 Kawasaki KLR250
- 2001 Kawasaki KLR650
- 2001 Kawasaki KMX125
- 2001 Kawasaki VN1500 Classic Fi
- 2001 Kawasaki VN1500 Classic Tourrer Fi
- 2001 Kawasaki VN1500 Drifter
- 2001 Kawasaki VN800 Classic
- 2001 Kawasaki VN800 Drifter
- 2001 Kawasaki VN800 Vulcan
- 2001 Kawasaki Voyager XII
- 2001 Kawasaki W650
- 2001 Kawasaki ZR-7
- 2001 Kawasaki ZR-7S
- 2001 Kawasaki ZRX1200

