2001 Suzuki VL 125 LC Intruder gallery
2001 Suzuki VL 125 LC Intruder
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 13,5 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 44.0 x 40.9 mm (1.7 x 1.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 140.0 kg (308.6 pounds) |
| Seat height: | 685 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,520 mm (59.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-18 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-15 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Expanding brake |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Go the Distance, Go with the Mahindra Duro Scooter Bike
2015-03-24 01:44:48
Mahindra Duro is a four-stroke scooter manufactured in India. The bike has a 125cc, 8 bhp engine that can muscle through tough terrain. This is highly supported
This is highly supported with the engine which kicks off...
Read more...
-
The high performing scooty Innoscooter EM 2500 L
2015-03-23 15:03:25
The scooter by Innoscooter is made colourful enough to attract the passerby. With a colour option of blue and silver, red and black, yellow and black, this bike is merely weighing 85 kg. It has an automatic gearbox...
Read more...
-
The king BMC Choppers Big Daddy
2015-03-18 18:10:03
This bike is one of the bravest as well as the highest rated choppers in the bike manufacturing history. The 6 speed transmission and v2 two-stroke engines with a tank capacity of 15.56 L gives the opportunity to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Enfield Bullet 500 Standard
- 2001 Enfield Lightning 500
- 2001 Enfield Taurus Diesel
- 2001 GAS GAS Enducross EC 300
- 2001 GAS GAS Pampera 125
- 2001 GAS GAS Pampera 250
- 2001 GAS GAS TXT 321
- 2001 G&G Spartaco 1100
- 2001 Ghezzi-Brian Supertwin 1100
- 2001 Gilera Cougar
- 2001 Gilera DNA 125
- 2001 Harley-Davidson Dyna Low Rider
- 2001 Harley-Davidson Dyna Super Glide
- 2001 Harley-Davidson Dyna Super Glide Sport
- 2001 Harley-Davidson Dyna Super Glide T-Sport
- 2001 Harley-Davidson Dyna Wide Glide
- 2001 Harley-Davidson Electra Glide Classic
- 2001 Harley-Davidson Electra Glide Standard
- 2001 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic
- 2001 Harley-Davidson Fat Boy Injection

