2001 Ducati Monster S4 gallery
2001 Ducati Monster S4
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 916.00 ccm (55.89 cubic inches) | Power: | 100 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 94.0 x 68.0 mm (3.7 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 193.0 kg (425.5 pounds) |
| Seat height: | 803 mm (31.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.50 litres (4.36 gallons) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Norton Commander, a golden symbol of freedom
2015-03-30 16:15:58
A golden dream of every racer sounds like Norton Commander.
The Norton Commander is a bike that has been produced ever since the late 1970’s and is still being manufactured and sold all over the world. The...
Read more...
-
Nipponia Altiva 125 saves your money
2015-03-30 16:10:51
If we could characterize this Nipponia Altiva 125 in two words only, it would be ergonomic and economical. And it is enough to know everything about this scooter.
The Nipponia Altiva 125 is a scooter from 2009. It handles...
Read more...
-
Some special traits of Neander Turbo Diesel 1400
2015-03-30 16:07:18
The Neander Turbo Diesel 1400 is a bike from 2012. It is a custom cruiser that is incredibly light for a larger bike.
The Neander Turbo Diesel 1400 has a four-stroke, twin cylinder Diesel engine. It has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Kawasaki ZZR1100
- 2001 Kawasaki ZZR600
- 2001 KTM 125 EXC
- 2001 KTM Duke II 640
- 2001 KTM EXC 200
- 2001 KTM EXC 400
- 2001 KTM EXE 125 Enduro
- 2001 KTM EXE 125 Supermoto
- 2001 KTM LC4 620 Super Competition
- 2001 KTM LC4 620 Supermoto
- 2001 KTM LC4 Adventure 640
- 2001 KTM LC4-E 640 Enduro
- 2001 KTM LC4-E 640 Supermoto
- 2001 Kymco Stryker 125
- 2001 Kymco Zing 125
- 2001 Laverda 750 S Formula
- 2001 Laverda 750 Sport
- 2001 Laverda 750 Strike
- 2001 Laverda 750 Super Sport
- 2001 Magni Australia

