2014 Ducati Monster 796 Corse Stripe gallery
2014 Ducati Monster 796 Corse Stripe
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 803.00 ccm (49.00 cubic inches) | Power: | 87.00 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 66.0 mm (3.5 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 169.0 kg (372.6 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-17 |
| Front brakes: | Double disc. Four-piston calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/white |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Riding experience with the Boom Trikes Classic Chopper
2015-03-18 18:18:32
This bike gives a powerful riding experience with its powerful 1584 cc engine. The Boom Trikes Classic Chopper has a 4 stroke engine with four-cylinder boxer. The design is equally admired by women drivers. It can even attain...
Read more...
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against...
Read more...
-
The Comfort Provider Headbanger Foxy Lady
2015-03-21 16:58:09
The bike is a creature of the famous Italian Headbanger bike manufacturers. This bike has the real vintage feel yet the powerful 1850 cc engine. The engine is a V2 four stroke engine with the fuel capacity of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Suzuki Slingshot Plus
- 2014 Suzuki Smash 115
- 2014 Suzuki ST250 E Type
- 2014 Suzuki SV 650 ABS
- 2014 Suzuki SV 650 S
- 2014 Suzuki Swish 125
- 2014 Suzuki TF 125
- 2014 Suzuki Thunder 125
- 2014 Suzuki Trojan
- 2014 Suzuki TU250X
- 2014 Suzuki V-Strom 1000 ABS
- 2014 Suzuki V-Strom 1000 ABS Adventure
- 2014 Suzuki V-Strom 650 ABS
- 2014 Suzuki V-Strom 650 ABS Adventure
- 2014 Suzuki Van Van 125
- 2014 Sym Maxsym 600i ABS
- 2014 Sym Wolf SB125N
- 2014 Triumph America
- 2014 Triumph America LT
- 2014 Triumph Bonneville

