2001 Ducati 750 Supersport gallery
2001 Ducati 750 Supersport
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45.64 cubic inches) | Power: | 61 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 61.5 mm (3.5 x 2.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 181.0 kg (399.0 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,405 mm (55.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Radically reorganized Polini GR 3 Reverse Minimoto
2015-03-30 18:03:42
The Polini GR 3 Reverse Minimoto is a great find for those racer dreamers who love mini and sport bikes. This one was first made and sold in 2004 all over the world for around $9,500 with prices...
Read more...
-
Feel free with Piaggio Free 50
2015-03-30 17:59:19
The Piaggio Free 50 is a scooter that was made and manufactured in 1992. The Piaggio Free 50 has a single cylinder, two-stroke engine, and a horsepower of 3.75 at 6,500 RPMs.
This scooter is a useful...
Read more...
-
Use i-phone, ride i-charge… PGO i-Charge 125, of course!
2015-03-30 17:56:18
The PGO i-Charge 125 is one of the most popular scooters that came out in 2008. It is a scooter that is still sold all over the world and is a great starter (and non-expensive! that's important) bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Maico 500 Enduro
- 2001 Maico 500 Supermoto
- 2001 Malaguti Madison 250
- 2001 Midual Roadster 900
- 2001 Mondial Piega 1000
- 2001 Montesa Cota 315 R
- 2001 Moto Guzzi 750 Nevada Club
- 2001 Moto Guzzi California EV
- 2001 Moto Guzzi California Jackal
- 2001 Moto Guzzi California Special
- 2001 Moto Guzzi Quota 1100 ES
- 2001 Moto Guzzi V10 Centauro
- 2001 Moto Guzzi V10 Centauro GT
- 2001 Moto Guzzi V10 Centauro Sport
- 2001 Moto Guzzi V11 Sport
- 2001 Moto Guzzi V11 Sport Rosso Mandello Limited Edition
- 2001 Moto Union/OMV 125 Dandy
- 2001 MuZ Skorpion Sport Cup
- 2001 MV Agusta F4 Brutale Serie Oro
- 2001 MV Agusta F4 S

