2001 Ducati 748 S gallery
2001 Ducati 748 S
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45.64 cubic inches) | Power: | 97 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 61.5 mm (3.5 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 196.0 kg (432.1 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55->R17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Enjoy the Cosmos Muscle Bikes 2RWF V8, a great muscle bike
2015-03-24 16:37:14
When looking to buy a great muscle bike, the Cosmos Muscle Bike 2RWF V8, is one of the most common-sensible choices for those who not only love to ride, but also love to collect motorcycles.
This bike...
Read more...
-
An incredibly popular Confederate P120 Fighter motorcycle!
2015-03-24 16:16:18
This motorcycle is one of the most "darling child" among bike enthusiasts.
The Confederate P120 Fighter has a torque of 135 lbs and features a V-twin, 160 horsepower engine. Its chassis is made of an air-craft grade...
Read more...
-
Atlas Honda CG 125: A four-stroke, general purpose bike
2015-03-18 17:10:16
The Atlas Honda CG 125 - Millennium Power is designed for general purposes as a standard or naked. The bike is mainly built with touring capabilities for its category. It functions with a single cylinder, four strokes. Though...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Piaggio X9 500
- 2001 Sachs Roadster 125 V2
- 2001 Sachs Roadster 650
- 2001 Sachs Roadster 800
- 2001 Sachs XTC 125
- 2001 Sachs ZX 125
- 2001 Sachs ZZ 125
- 2001 Sherco Trial 2.9
- 2001 Starway/Chu Lan CL 125-3A
- 2001 Starway/Chu Lan CL 250
- 2001 Suzuki AN 400 Burgman
- 2001 Suzuki DR 125 SE
- 2001 Suzuki DR 650 SE
- 2001 Suzuki DR-Z 400 S
- 2001 Suzuki FXR 150
- 2001 Suzuki GS 500 E
- 2001 Suzuki GSF 1200 Bandit
- 2001 Suzuki GSF 1200 Bandit S
- 2001 Suzuki GSF 600 Bandit
- 2001 Suzuki GSF 600 S Bandit

