2001 Ducati 750 Sport Dark FF gallery
2001 Ducati 750 Sport Dark FF
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45.64 cubic inches) | Power: | 61 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 61.5 mm (3.5 x 2.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 183.0 kg (403.4 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,405 mm (55.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Starway/Chu Lan 125, an impressive star-named cruiser
2015-03-31 01:58:10
Cruiser is a style of motorcycles which specializes in the production of bikes in this class. We have to thank Harley-Davidson for this fact.
Since even today cruisers retain their style elements and design features. Starway/Chu Lan...
Read more...
-
Sommer Diesel 462 is ready to rival
2015-03-31 01:53:45
Motorcycles with a petrol engine are able to compete with modern supercars in the sphere of the explosive dynamics, speed and deafening sound of the exhaust. The internal combustion engine of a motorcycle, which running on gasoline, is...
Read more...
-
How to become a good driver? Easily with Skyteam ST110!
2015-03-31 01:49:31
The class of minibikes is very suitable for those who have no riding skills even for simple models, however, have an overwhelming desire to sit on a racing motorcycle.
The control of such a bike is much...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Kawasaki GPZ500S
- 2001 Kawasaki GTR1000
- 2001 Kawasaki KL250-G5 Super Sherpa
- 2001 Kawasaki KLE500
- 2001 Kawasaki KLR250
- 2001 Kawasaki KLR650
- 2001 Kawasaki KMX125
- 2001 Kawasaki VN1500 Classic Fi
- 2001 Kawasaki VN1500 Classic Tourrer Fi
- 2001 Kawasaki VN1500 Drifter
- 2001 Kawasaki VN800 Classic
- 2001 Kawasaki VN800 Drifter
- 2001 Kawasaki VN800 Vulcan
- 2001 Kawasaki Voyager XII
- 2001 Kawasaki W650
- 2001 Kawasaki ZR-7
- 2001 Kawasaki ZR-7S
- 2001 Kawasaki ZRX1200
- 2001 Kawasaki ZRX1200R
- 2001 Kawasaki ZRX1200S

