2001 Ducati 900 SS Carenata gallery
2001 Ducati 900 SS Carenata
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 904.00 ccm (55.16 cubic inches) | Power: | 79 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 92.0 x 68.0 mm (3.6 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 190.0 kg (418.9 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,395 mm (54.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 170/60-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a...
Read more...
-
AJS Daytona 125, an awesome creature
2015-03-18 15:32:48
The AJS Daytona 125 is an awesome bike for new riders who are ready to learn how to ride and really enjoy a superior quality scooter. This bike has become very popular in the riding world, and many...
Read more...
-
Lintex HT125T-25 scooter drives the European way
2015-03-23 22:51:25
The Lintex HT125T-25 Scooter was first manufactured in the year 2012 while designed in the year 2007 in a clean&simple European style.
It has a powerful single-cylinder four-stroke engine with 124 cc displacement. This scooter can attain...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Sachs Roadster 125 V2
- 2001 Sachs Roadster 650
- 2001 Sachs Roadster 800
- 2001 Sachs XTC 125
- 2001 Sachs ZX 125
- 2001 Sachs ZZ 125
- 2001 Sherco Trial 2.9
- 2001 Starway/Chu Lan CL 125-3A
- 2001 Starway/Chu Lan CL 250
- 2001 Suzuki AN 400 Burgman
- 2001 Suzuki DR 125 SE
- 2001 Suzuki DR 650 SE
- 2001 Suzuki DR-Z 400 S
- 2001 Suzuki FXR 150
- 2001 Suzuki GS 500 E
- 2001 Suzuki GSF 1200 Bandit
- 2001 Suzuki GSF 1200 Bandit S
- 2001 Suzuki GSF 600 Bandit
- 2001 Suzuki GSF 600 S Bandit
- 2001 Suzuki GSX 1300 R Hayabusa

