2001 Enfield Bullet 500 Standard gallery
2001 Enfield Bullet 500 Standard
TYPE: Classic
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 499.00 ccm (30.45 cubic inches) | Power: | 22 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 84.0 x 90.0 mm (3.3 x 3.5 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 170.0 kg (374.8 pounds) |
| Seat height: | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,375 mm (54.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Front brakes: | Expanding brake |
| Rear brakes: | Expanding brake |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.50 litres (3.83 gallons) |
News
-
Enfield 350 Bullet Deluxe - A Silver Enfield Bullet
2015-03-26 00:59:25
The Enfield 350 Bullet Deluxe is one of the most popular motorcycles around; that is why one can tell about a "silver bullet" of the Enfield. It has such a classic look and feel to it and is►
Read more...
-
Modenas Ceria 100 explains the vibrant colors
2015-03-30 03:03:32
Modenas sounds like Modernity, and that's quite true in this case. The Modenas Ceria 100 is a scooter from 2011. IT has a single cylinder, four-stroke engine and an automatic, belt transmission.
The Modenas Ceria 100 has...
Read more...
-
Mission: completed with Mission One
2015-03-30 02:58:57
The Mission One is a very trendy and sleek sports bike. But its main feature isthe electric powertrain. It is one of the most popular bikes of today and has quite the hefty price tag of $5,500 to...
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Husaberg FE 650 E Loke
- 2001 Husaberg FS 400 E
- 2001 Husaberg FS 650 E Supermoto
- 2001 Husqvarna Husky Boy Jr
- 2001 Husqvarna Husky Nox
- 2001 Husqvarna LT 610 E
- 2001 Husqvarna SM 125 S
- 2001 Husqvarna SM 570 R
- 2001 Husqvarna SM 610 S
- 2001 Husqvarna TE 400
- 2001 Husqvarna TE 610 E
- 2001 Husqvarna WR 125
- 2001 Husqvarna WRE 125
- 2001 Hyosung Aquila 125
- 2001 Hyosung Classic
- 2001 Hyosung Cruise II
- 2001 Hyosung GF 125
- 2001 Hyosung GV 250 Aquila
- 2001 Hyosung XRX 125
- 2001 Indian Chief

