2001 Daelim VS 125 Evolution gallery
2001 Daelim VS 125 Evolution
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 12,3 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 125.0 kg (275.6 pounds) |
| Seat height: | 730 mm (28.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,370 mm (53.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-18 |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.00 litres (2.64 gallons) |
News
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on►
Read more...
-
Donghai SM 750 - one of the best touring bikes in the class
2015-03-25 21:53:04
The Donghai SM 750 is a bike that has been considered a very classic model. Made in the late 1980’s, these bikes are very popular among collectors and riders of all ages.
They are defined as touring-class...
Read more...
-
One of the most popular classic bikes of the world, Dnepr MT 10 (with sidecar)
2015-03-25 21:31:20
Made by the Dnepr Company, the Dnepr MT 10 was made in the late 1990’s and is still considered one of the classic bikes of today.
The Dnepr MT 10 has become very popular among riders and...
Read more...
-
This military-painted Dirico Flyer beats all the standards!
2015-03-25 21:07:13
There are quite a few fans of the Dirico Flyer. From famous celebrities and rock stars, this bike is still one of the most popular on the market today. The bike is still being produced and is popular...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Yamaha XJR 1300 SP
- 2001 Yamaha XT 600 E
- 2001 Yamaha XV 125 S Virago
- 2001 Yamaha XV 1600 A Wild Star
- 2001 Yamaha XV 1600 A Wild Star Silverado
- 2001 Yamaha XV 535 DX Virago
- 2001 Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic
- 2001 Yamaha XVS 1100 Drag Star
- 2001 Yamaha XVS 125 Drag Star
- 2001 Yamaha XVS 250 Drag Star
- 2001 Yamaha XVS 400 DragStar
- 2001 Yamaha XVS 650 A DragStar Classic
- 2001 Yamaha XVS 650 Drag Star
- 2001 Yamaha XVZ 1300 A Royal Star
- 2001 Yamaha XVZ 1300 TF Royal Star Venture
- 2001 Yamaha YP 250 Majesty / Majesty A
- 2001 Yamaha YZF 1000 R Thunderace
- 2001 Yamaha YZF 600 R Thundercat
- 2001 Yamaha YZF R1
- 2001 Yamaha YZF-R6

