2001 Suzuki GSX-R 1000 gallery
2001 Suzuki GSX-R 1000
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 988.00 ccm (60.29 cubic inches) | Power: | 160 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 73.0 x 59.0 mm (2.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 170.0 kg (374.8 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any heel of Achilles
2015-03-30 21:01:48
The heel of Achilles? Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any. It is absolutely reliable vehicle!
Qlink Achilles 150 is a scooter that was manufactured and sold in 2007. It features a single cylinder, four-stroke engine...
Read more...
-
Qingqi QM 150L-4A, powerful and superlative
2015-03-30 20:53:00
The Qingqi QM 150L-4A is a custom cruiser that was first manufactured and sold in 2008 all over the world. However, it is a rare thing to buy.
The Qingqi QM 150L-4A features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
Puma Apollo 125, a rare sport bike to use
2015-03-30 18:19:51
The Puma Apollo 125 is a sport bike that was made in 2010. It is a perfect choice for dirt track racing and can even be ridden throughout city streets.
The Puma Apollo 125 is an Italian...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Honda NSR125R
- 2001 Honda NT650V Deauville
- 2001 Honda NX650 Dominator
- 2001 Honda Reflex NSS250
- 2001 Honda Silver Wing 600
- 2001 Honda ST1100 Pan-European
- 2001 Honda Varadero 125
- 2001 Honda VF750C Shadow
- 2001 Honda VFR800F
- 2001 Honda VT1100C2 Shadow
- 2001 Honda VT125C Shadow
- 2001 Honda VT125C2 Shadow
- 2001 Honda VT600C Shadow
- 2001 Honda VT750C2 Shadow
- 2001 Honda VT750C3 DC Black Widow
- 2001 Honda VTR1000F Firestorm
- 2001 Honda VTR1000SP-1
- 2001 Honda X-Eleven
- 2001 Honda XL1000V Varadero
- 2001 Honda XL650V Transalp

