2001 MV Agusta F4 Senna gallery
2001 MV Agusta F4 Senna
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 749.00 ccm (45.70 cubic inches) | Power: | 140 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 73.8 x 43.8 mm (2.9 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 188.0 kg (414.5 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,398 mm (55.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/65-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998►
Read more...
-
Feel the classic spirit with CR&S VUN!
2015-03-24 16:51:28
The CR&S VUN is a great motorcycle for those riders who love the classic look and feel to a modern bike.
These bikes have been very popular, and the pricing for them starts at only $19,000. The...
Read more...
-
Rich color options for CPI Hussar
2015-03-24 16:46:41
For those fans of the sporty scooters, the CPI Hussar is one of the best choices. These scooters are made for any caliber of rider and offer not only a smooth, but fast ride for those bike enthusiasts.
...
Read more...
-
A custom cruiser of Covingtons 300R
2015-03-24 16:42:29
When looking for a custom cruiser, Covingtons 300R is a great selection for any rider. This motorcycle is on the cheaper end of the spectrum with prices up to $29,000.
The Covingtons 300R features a V2- four-stroke...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Beta Euro 350
- 2001 Bimota BB 1
- 2001 Bimota DB 4 i.e.
- 2001 Bimota DB 4 i.e. HF
- 2001 Bimota SB6R
- 2001 Bimota SB8R
- 2001 Bimota SB8R Special
- 2001 Bimota YB11
- 2001 BMW C1
- 2001 BMW C1 200
- 2001 BMW F650GS
- 2001 BMW F650GS Dakar
- 2001 BMW K1200LT
- 2001 BMW K1200RS
- 2001 BMW R1100R
- 2001 BMW R1100RS
- 2001 BMW R1100RT
- 2001 BMW R1100S
- 2001 BMW R1150GS
- 2001 BMW R1150R

