2001 Moto Guzzi V11 Sport Rosso Mandello Limited Edition gallery
2001 Moto Guzzi V11 Sport Rosso Mandello Limited Edition
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64.93 cubic inches) | Power: | 91 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 92.0 x 80.0 mm (3.6 x 3.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 219.0 kg (482.8 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,471 mm (57.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 170/60-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
NCR 848 boosts the power
2015-03-30 16:03:58
The NCR 848 is a powerful and sexy sports bike. It is incredibly trendy and was made and produced in 2011.
It has a V2, four-stroke engine and an electric starter. It has a chain transmission and...
Read more...
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the...
Read more...
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 KTM LC4-E 640 Supermoto
- 2001 Kymco Stryker 125
- 2001 Kymco Zing 125
- 2001 Laverda 750 S Formula
- 2001 Laverda 750 Sport
- 2001 Laverda 750 Strike
- 2001 Laverda 750 Super Sport
- 2001 Magni Australia
- 2001 Maico 500 Enduro
- 2001 Maico 500 Supermoto
- 2001 Malaguti Madison 250
- 2001 Midual Roadster 900
- 2001 Mondial Piega 1000
- 2001 Montesa Cota 315 R
- 2001 Moto Guzzi 750 Nevada Club
- 2001 Moto Guzzi California EV
- 2001 Moto Guzzi California Jackal
- 2001 Moto Guzzi California Special
- 2001 Moto Guzzi Quota 1100 ES
- 2001 Moto Guzzi V10 Centauro

