2002 Moto Guzzi V11 Le Mans gallery
2002 Moto Guzzi V11 Le Mans
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64.93 cubic inches) | Power: | 92 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 92.0 x 80.0 mm (3.6 x 3.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 226.0 kg (498.2 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
-
An Asian trickster of Demak Evo Z
2015-03-24 19:15:53
The Demak Evo Z is a great scooter for those who are just learning to ride or those riders who have been riding for years. These bikes are sold in Asia and have been produced for a few...
Read more...
-
Check this DB Motors Pirat 50 AC for a dirt track riding
2015-03-24 19:09:15
When an opportunity to buy a bike that is made for motor cross turns up, everyone can witness that this minibike is one of the best that there is on the market.
The DB Motors Pirat 50...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Honda XR650L
- 2002 Honda XR650R
- 2002 Honda XR70R
- 2002 Honda XR80R
- 2002 Honda XRV750 Africa Twin
- 2002 Honda Zoomer
- 2002 Husaberg FC 470/6
- 2002 Husaberg FC 470 E
- 2002 Husaberg FC 550/4
- 2002 Husaberg FE 400 E
- 2002 Husaberg FE 501 E
- 2002 Husaberg FE 650 E
- 2002 Husaberg FS 400 C
- 2002 Husaberg FS 400 E
- 2002 Husaberg FS 650 C
- 2002 Husaberg FS 650 E
- 2002 Husaberg FX 470 E
- 2002 Husaberg FX 650 E
- 2002 Husqvarna CR 125
- 2002 Husqvarna CR 250

