2010 Benelli Tre 899 K gallery
2010 Benelli Tre 899 K
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 899.00 ccm (54.86 cubic inches) | Power: | 104,6 |
| Engine type: | In-line three, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 49.2 mm (3.5 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 215.0 kg (474.0 pounds) |
| Seat height: | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,515 mm (59.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, green |
News
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this►
Read more...
-
Mission: completed with Mission One
2015-03-30 02:58:57
The Mission One is a very trendy and sleek sports bike. But its main feature isthe electric powertrain. It is one of the most popular bikes of today and has quite the hefty price tag of $5,500 to...
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 KTM 450 SMR
- 2010 KTM 450 SX-F
- 2010 KTM 50 SX
- 2010 KTM 530 EXC
- 2010 KTM 65 SX
- 2010 KTM 690 Duke
- 2010 KTM 690 Duke R
- 2010 KTM 690 Enduro
- 2010 KTM 690 Enduro R
- 2010 KTM 690 Rally Replica
- 2010 KTM 690 SMC
- 2010 KTM 690 Supermoto Limited Edition
- 2010 KTM 85 SX 17/14
- 2010 KTM 85 SX 19/16
- 2010 KTM 990 Adventure
- 2010 KTM 990 Adventure R
- 2010 KTM 990 Super Duke
- 2010 KTM 990 Superduke R
- 2010 KTM 990 Supermoto
- 2010 KTM 990 Supermoto R

