2002 Honda Steed 400 gallery
2002 Honda Steed 400
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 398.00 ccm (24.29 cubic inches) | Power: | 31 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 64.0 x 62.0 mm (2.5 x 2.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 203.0 kg (447.5 pounds) |
| Seat height: | 670 mm (26.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,600 mm (63.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-19 57S |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15 M/C 77S |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 11.00 litres (2.91 gallons) |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Fallen in Love with Boss Hoss BHC-3 ZZ4
2015-03-18 18:26:59
If you have fallen in love with the handsome hunks of the kingdom of biking, then this isn't rocket science that you will not be able to ignore the charm of Boss Hoss BHC-3 ZZ4. This bike is...
Read more...
-
American Eagle Raptor beats the limits
2015-03-18 16:23:25
One of the most frenzied motorcycles on the market is the American Eagle Raptor. It has been featured on many different motorcycle television shows and is very popular among collectors and riders alike.
The American Eagle Raptor...
Read more...
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Honda SL 230
- 2002 Honda Varadero 125
- 2002 Honda VF750C Magna
- 2002 Honda VFR800FI Interceptor
- 2002 Honda Vigor 650
- 2002 Honda VT 750DC Black Widow
- 2002 Honda VT1100C Shadow Spirit
- 2002 Honda VT1100C2 Shadow Sabre
- 2002 Honda VT1100C3 Shadow Aero
- 2002 Honda VT600C Shadow VLX
- 2002 Honda VT600CD Shadow VLX Deluxe
- 2002 Honda VT750C2 Shadow
- 2002 Honda VT750CD Shadow A.C.E. Deluxe
- 2002 Honda VT750DC Shadow Spirit
- 2002 Honda VTR1000F Firestorm / Super Hawk
- 2002 Honda VTR250
- 2002 Honda VTX1800C
- 2002 Honda VTX1800R
- 2002 Honda VTX1800S

