2006 Honda Gold Wing Audio/Comfort/Navi gallery
2006 Honda Gold Wing Audio/Comfort/Navi
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1832.00 ccm (111.79 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Six cylinder boxer | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 74.0 x 71.0 mm (2.9 x 2.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 377.4 kg (832.0 pounds) |
| Seat height: | 739 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,692 mm (66.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/60-R16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 24.98 litres (6.60 gallons) |
| Color options: | Black, White, Dark Red, Titanium, Gold |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
The Bajaj Avenger Lives On
2015-03-18 17:26:18
The Bajaj Avenger's first release was 2006. It is manufactured a company in India. That was far enough, and far more alterations and refinement were done to the bike.
It is manufactured in black, blue and red....
Read more...
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja...
Read more...
-
The Avinton Collector GT: A Naked Collectors’ Choice
2015-03-18 17:13:57
The bike is a recently modelled roadster. The Avinton Collector GT is only created a fresh two years back and just recently had a 2015 update. As per common expectation, how it looks is modern than most standard...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Honda @125
- 2006 Honda @150
- 2006 Honda 599
- 2006 Honda 919
- 2006 Honda ANF125 Innova
- 2006 Honda Ape 100
- 2006 Honda Ape 50
- 2006 Honda Benly 50 S
- 2006 Honda Big Ruckus
- 2006 Honda CB1300
- 2006 Honda CB1300S
- 2006 Honda CB250 Nighthawk
- 2006 Honda CB400 Super Bol D´Or
- 2006 Honda CB400 Super Four
- 2006 Honda CB600F Hornet
- 2006 Honda CBF1000
- 2006 Honda CBF150
- 2006 Honda CBF250
- 2006 Honda CBF500
- 2006 Honda CBF600

