2009 Honda CB1000R gallery
2009 Honda CB1000R
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | 123,37 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 75.0 x 56.5 mm (3.0 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 217.0 kg (478.4 pounds) |
| Seat height: | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,445 mm (56.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Olive, gray, black, white |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Radically reorganized Polini GR 3 Reverse Minimoto
2015-03-30 18:03:42
The Polini GR 3 Reverse Minimoto is a great find for those racer dreamers who love mini and sport bikes. This one was first made and sold in 2004 all over the world for around $9,500 with prices...
Read more...
-
Feel free with Piaggio Free 50
2015-03-30 17:59:19
The Piaggio Free 50 is a scooter that was made and manufactured in 1992. The Piaggio Free 50 has a single cylinder, two-stroke engine, and a horsepower of 3.75 at 6,500 RPMs.
This scooter is a useful...
Read more...
-
Use i-phone, ride i-charge… PGO i-Charge 125, of course!
2015-03-30 17:56:18
The PGO i-Charge 125 is one of the most popular scooters that came out in 2008. It is a scooter that is still sold all over the world and is a great starter (and non-expensive! that's important) bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Adly RT-90 Road Tracer
- 2009 Adly Super Sonic 125
- 2009 Adly Thunder 125
- 2009 Adly Thunder 50
- 2009 Aeon AX-50
- 2009 AJS CSR NKT1 125
- 2009 AJS Eco-125
- 2009 AJS Exactly 50
- 2009 AJS Regal-Raptor DD125E-8 Silverhawk
- 2009 AJS Regal Raptor DD50E-2
- 2009 AJS Regal-Raptor Eos-125
- 2009 Alfer VR 2000 Enduro
- 2009 Alfer VR 2000 Supermotard
- 2009 American Eagle Falcon MS Cruiser
- 2009 American Eagle Raptor
- 2009 American Eagle Raven
- 2009 American Eagle Street Fighter
- 2009 American IronHorse Bandera
- 2009 American IronHorse Classic Chop
- 2009 American IronHorse Judge

