2006 Yamaha FZ6 Fazer ABS gallery
2006 Yamaha FZ6 Fazer ABS
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 600.00 ccm (36.61 cubic inches) | Power: | 96,55 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 65.5 x 44.5 mm (2.6 x 1.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 187.0 kg (412.3 pounds) |
| Seat height: | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.40 litres (5.13 gallons) |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
-
An Asian trickster of Demak Evo Z
2015-03-24 19:15:53
The Demak Evo Z is a great scooter for those who are just learning to ride or those riders who have been riding for years. These bikes are sold in Asia and have been produced for a few...
Read more...
-
Check this DB Motors Pirat 50 AC for a dirt track riding
2015-03-24 19:09:15
When an opportunity to buy a bike that is made for motor cross turns up, everyone can witness that this minibike is one of the best that there is on the market.
The DB Motors Pirat 50...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Jawa-CZ 100 Robby
- 2006 Jawa-CZ 125 Chopper
- 2006 Jawa-CZ 125 Dandy
- 2006 Jawa-CZ 125 Sport
- 2006 Jawa-CZ 125 Travel
- 2006 Jawa-CZ 350 Basic
- 2006 Jawa-CZ 350 Calefornian
- 2006 Jawa-CZ 350 Chopper
- 2006 Jawa-CZ 350 Style
- 2006 Jawa-CZ 350 Tramp
- 2006 Jawa-CZ 50 Minarelli
- 2006 Jawa-CZ 50 Robby
- 2006 Jawa-CZ 650 Bizon
- 2006 Jawa-CZ 650 Classic
- 2006 Jincheng AX 100-C
- 2006 Jincheng AX 125
- 2006 Jincheng JC 100 Y
- 2006 Jincheng JC 125 B
- 2006 Jincheng JC 125 B Police
- 2006 Jincheng JC 150 T

