2009 Honda CB600F Hornet gallery
2009 Honda CB600F Hornet
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36.55 cubic inches) | Power: | 100,57 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 67.0 x 42.5 mm (2.6 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 173.0 kg (381.4 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,435 mm (56.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
The strong and powerful LML Beamer
2015-03-23 22:58:03
This bike is an entry level sports type bike manufactured in the year 2010 by the LML bike makers. The LML Beamer bike sports a sleek design and a strong body aimed to perform on the roads. The...
Read more...
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson...
Read more...
-
Kinroad XT100-9 Blue Eagle grabs all the attention
2015-03-23 17:28:45
Those of you who are really looking for a sports bike for them the best option in the market is the Kinroad XT100-9 Blue Eagle.
The bike was introduced in the year 2010 and since then it...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Kawasaki 1400 GTR
- 2009 Kawasaki Concours14
- 2009 Kawasaki Concours14 ABS
- 2009 Kawasaki Eliminator 125
- 2009 Kawasaki ER-6f
- 2009 Kawasaki ER-6n
- 2009 Kawasaki KLR650
- 2009 Kawasaki KLX110
- 2009 Kawasaki KLX110 Monster Energy
- 2009 Kawasaki KLX140
- 2009 Kawasaki KLX140 Monster Energy
- 2009 Kawasaki KLX140L
- 2009 Kawasaki KLX140L Monster Energy
- 2009 Kawasaki KLX250S
- 2009 Kawasaki KLX250SF
- 2009 Kawasaki KLX450R
- 2009 Kawasaki KX100
- 2009 Kawasaki KX100 Monster Energy
- 2009 Kawasaki KX125
- 2009 Kawasaki KX250F

