2009 Kawasaki ER-6n gallery
2009 Kawasaki ER-6n
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 649.00 ccm (39.60 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 83.0 x 60.0 mm (3.3 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 200.5 kg (442.0 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,405 mm (55.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.51 litres (4.10 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Candy Plasma Blue |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Zongshen 110-9 looking like a predator
2015-03-27 16:19:52
Motorcycles to feel and ride equally well in the city and in the countryside, belong to a class of universals or all-round motorcycles as well.
As a rule, this group consists of inexpensive and unpretentious motorcycles, perfect...
Read more...
-
Znen ZN 125-21, a perfect bike for active touring
2015-03-27 16:12:53
This cute bike keeps attention with its design in retro style and in a strange way will remind you someone else. And no wonder, because Znen ZN 125-21 is externally very similar to the Honda Joker, as it...
Read more...
-
Feel the Spirit of Sport with Zest Balanco 125 Sport Spirit
2015-03-27 16:05:01
Zest Balanco 125 Sport Spirit belongs to the category of powerful sports bikes. This is quite a dangerous vehicle, especially when a rider has any experience in it.
This machine is also stuffed with all kinds of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Victory Hammer S
- 2009 Victory Kingpin
- 2009 Victory Kingpin 8 Ball
- 2009 Victory Kingpin Low
- 2009 Victory Kingpin Tour
- 2009 Victory Vegas
- 2009 Victory Vegas 8 Ball
- 2009 Victory Vegas Jackpot
- 2009 Victory Vegas Low
- 2009 Victory Vision Street
- 2009 Victory Vision Street Premium
- 2009 Victory Vision Tour
- 2009 Victory Vision Tour Comfort
- 2009 Victory Vision Tour Premium
- 2009 Viper Diablo
- 2009 Viper Diablo Deluxe
- 2009 Viper Diamondback
- 2009 Von Dutch Cruelworld Rigid
- 2009 Von Dutch Dutch Angel Softail
- 2009 Von Dutch Dutch Angel SS

