2009 MBK Ovetto gallery
2009 MBK Ovetto
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.20 ccm (3.00 cubic inches) | Power: | 2,8 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.2 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 82.0 kg (180.8 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,275 mm (50.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-L12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-L12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Rising Neon, Black Pearl, Sword Silver |
News
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The►
Read more...
-
Sachs SR 125: better than just a bike
2015-03-31 00:50:14
Even if you're a balanced and brooked no fuss person who used to ride slowly, this Sachs SR 125 bike will make you change your usual style. At the moment when you take the wheel of this "crazy...
Read more...
-
Roehr 1130 Superbike, exotic and breathless
2015-03-30 21:46:19
The Roehr 1130 Superbike is a sports bike from 2008 and is one of the newest generations of American motorcycles. Looking exotic, isn't it?
These bikes are valued at $39,995 and have a V2, four-stroke engine and...
Read more...
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 CF Moto 150 Jewel AutoMatic
- 2009 CF Moto 250 Freedom Scooter
- 2009 CF Moto V3 Sport
- 2009 CF Moto V5 Sport Cruiser
- 2009 CH Racing CH 501 Basic
- 2009 CH Racing CH 508 Senior
- 2009 CH Racing CH 509 Pro Senior
- 2009 CH Racing CH 510 Basic Big Wheels
- 2009 CH Racing CH 511 Racing Big Wheels
- 2009 CH Racing CH 515 Basic
- 2009 CH Racing WSM 125 eu 2
- 2009 CH Racing WSM 50
- 2009 CH Racing WXE 125 eu 2
- 2009 CH Racing WXE 125 Sparta
- 2009 Chang-Jiang 750 M1
- 2009 Chang-Jiang 750 M1 Super
- 2009 Chang-Jiang 750 M15J-4 Seats
- 2009 Chang-Jiang 750 M1M
- 2009 Chang-Jiang Dong Tian 750 M1-B
- 2009 Clipic Bull 50cc Junior

