2002 Moto Guzzi V11 Sport Naked gallery
2002 Moto Guzzi V11 Sport Naked
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64.93 cubic inches) | Power: | 92 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 92.0 x 80.0 mm (3.6 x 3.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 221.0 kg (487.2 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998...
Read more...
-
MuZ TS 125 imposing in form
2015-03-30 15:18:34
The MuZ TS 125 is a very classic bike that was first made and sold in 1981. This bike handles incredibly easy, and a lot of the skillful riders really like the way it rides and handles.
...
Read more...
-
Alabama-built Motus MST hits the city streets!
2015-03-30 15:11:34
Hitting the streets with Motus MST is a kid stuff.
The Motus MST is a current bike that is made in Alabama. The Motus MST is a V4, liquid cooled bike. The wheels are forged, aluminum OZ...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic Peace Officer
-
Harley-Davidson VRSCAW V-Rod
-
Harley-Davidson FXDC Dyna Super Glide Custom
Other motorcycles in 2002
- 2002 Husaberg FE 501 E
- 2002 Husaberg FE 650 E
- 2002 Husaberg FS 400 C
- 2002 Husaberg FS 400 E
- 2002 Husaberg FS 650 C
- 2002 Husaberg FS 650 E
- 2002 Husaberg FX 470 E
- 2002 Husaberg FX 650 E
- 2002 Husqvarna CR 125
- 2002 Husqvarna CR 250
- 2002 Husqvarna Husky Boy
- 2002 Husqvarna Husky Boy J
- 2002 Husqvarna Husky Boy S
- 2002 Husqvarna SM 125 S
- 2002 Husqvarna SM 400 R
- 2002 Husqvarna SM 50
- 2002 Husqvarna SM 570 R
- 2002 Husqvarna SM 610 S
- 2002 Husqvarna TC 250
- 2002 Husqvarna TC 450

