2001 Suzuki VL 1500 LC Intruder gallery
2001 Suzuki VL 1500 LC Intruder
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1462.00 ccm (89.21 cubic inches) | Power: | 67 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 96.0 x 101.0 mm (3.8 x 4.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 296.0 kg (652.6 pounds) |
| Seat height: | 700 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,700 mm (66.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 180/70-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter...
Read more...
-
Peraves Ecomobile among the most freaky vehicles of the world
2015-03-30 17:48:16
It is freaky, its is strange as well as conceptual. It is - Peraves Ecomobile!
The Peraves Ecomobile is a different type of bike, seemingly to look quite strange. It defines the category of prototype and conceptual...
Read more...
-
Palmo T150, or what a scooter your pizza delivery man used to drive?
2015-03-30 17:39:37
A comfortable interior with a leathered seat, a protective windshield...what? Are we talking about a scooter or what?
The Palmo T150 is a scooter that was produced and made in 2011. It is sold all over Europe...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Ducati 748 R
- 2001 Ducati 748 S
- 2001 Ducati 750 Sport Dark FF
- 2001 Ducati 750 Supersport
- 2001 Ducati 900 SS Carenata
- 2001 Ducati 900 SS Nuda
- 2001 Ducati 996
- 2001 Ducati 996 R
- 2001 Ducati 996 S
- 2001 Ducati MH900e
- 2001 Ducati Monster 600
- 2001 Ducati Monster 750
- 2001 Ducati Monster 900
- 2001 Ducati Monster S4
- 2001 Ducati ST2
- 2001 Ducati ST4
- 2001 Ducati ST4S
- 2001 Enfield Bullet 500 Standard
- 2001 Enfield Lightning 500
- 2001 Enfield Taurus Diesel

