2001 KTM Duke II 640 gallery
2001 KTM Duke II 640
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 625.00 ccm (38.14 cubic inches) | Power: | 55 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 78.0 mm (4.0 x 3.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 145.0 kg (319.7 pounds) |
| Seat height: | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,460 mm (57.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-HR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-HR17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Sanglas 400 Y: created to face the world
2015-03-31 01:03:18
Sanglas is a name of motorcycle brand which was created in Barcelona in 1942, but its production had been already ceased in 1981.
The Sanglas bikes became famous thanks to their large enough engine as for their...
Read more...
-
Samurai Chopper Type 1 challenges the race
2015-03-31 00:57:18
Zero Engineering is a Japanese company which is engaged in designing of custom bikes since 1992. It was founded in the Japanese city of Okazaki. But now it has a full representation in the United States, located in...
Read more...
-
Sachs SR 125: better than just a bike
2015-03-31 00:50:14
Even if you're a balanced and brooked no fuss person who used to ride slowly, this Sachs SR 125 bike will make you change your usual style. At the moment when you take the wheel of this "crazy...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Daelim VS 125 Evolution
- 2001 Daelim VT 125 Evolution
- 2001 Dnepr Dnepr
- 2001 Ducati 748
- 2001 Ducati 748 R
- 2001 Ducati 748 S
- 2001 Ducati 750 Sport Dark FF
- 2001 Ducati 750 Supersport
- 2001 Ducati 900 SS Carenata
- 2001 Ducati 900 SS Nuda
- 2001 Ducati 996
- 2001 Ducati 996 R
- 2001 Ducati 996 S
- 2001 Ducati MH900e
- 2001 Ducati Monster 600
- 2001 Ducati Monster 750
- 2001 Ducati Monster 900
- 2001 Ducati Monster S4
- 2001 Ducati ST2
- 2001 Ducati ST4

