2001 Vertemati S 501 Supermoto gallery
2001 Vertemati S 501 Supermoto
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 512.00 ccm (31.24 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 98.0 x 68.0 mm (3.9 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 116.0 kg (255.7 pounds) |
| Seat height: | 900 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 150/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
News
-
Vertemati S 501 Supermoto: a real supermotard
2015-03-31 03:42:55
The main priority of the developers of Vertemati always was designing high-speed and multi-function units from the supermotard class. Such as model Vertemati S 501 Supermoto. This model has great potential for racing.
One of the most►
Read more...
-
Palmo T150, or what a scooter your pizza delivery man used to drive?
2015-03-30 17:39:37
A comfortable interior with a leathered seat, a protective windshield...what? Are we talking about a scooter or what?
The Palmo T150 is a scooter that was produced and made in 2011. It is sold all over Europe...
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
-
Orion A30E125M, a bright star
2015-03-30 17:29:03
The Orion A30E125M is an Enduro, off road bike that was produced and manufactured in 2008. The Orion A30E125M is one of the most popular among dirt track and bike racers.
It features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Yamaha XJR 1300
- 2001 Yamaha XJR 1300 SP
- 2001 Yamaha XT 600 E
- 2001 Yamaha XV 125 S Virago
- 2001 Yamaha XV 1600 A Wild Star
- 2001 Yamaha XV 1600 A Wild Star Silverado
- 2001 Yamaha XV 535 DX Virago
- 2001 Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic
- 2001 Yamaha XVS 1100 Drag Star
- 2001 Yamaha XVS 125 Drag Star
- 2001 Yamaha XVS 250 Drag Star
- 2001 Yamaha XVS 400 DragStar
- 2001 Yamaha XVS 650 A DragStar Classic
- 2001 Yamaha XVS 650 Drag Star
- 2001 Yamaha XVZ 1300 A Royal Star
- 2001 Yamaha XVZ 1300 TF Royal Star Venture
- 2001 Yamaha YP 250 Majesty / Majesty A
- 2001 Yamaha YZF 1000 R Thunderace
- 2001 Yamaha YZF 600 R Thundercat
- 2001 Yamaha YZF R1

