2012 KTM 250 SX gallery
2012 KTM 250 SX
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 66.4 x 72.0 mm (2.6 x 2.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 97.0 kg (213.8 pounds) |
| Seat height: | 992 mm (39.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,495 mm (58.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Orange/black/white |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Hunt the City with the Giantco Hunter City 125
2015-03-27 23:05:01
The Giantco Hunter City 125 is a great sports bike from 2010 and there are still versions of it being made today in China. It is a great bike to ride on the sports track, on dirt tracks,...
Read more...
-
Ghezzi-Brian Supertwin 1100 - cool to look, cool to handle
2015-03-27 22:09:27
The Ghezzi-Brian Supertwin 1100 is a very sporty muscular bike from 2011 that is still in production and manufacturing today.
With its very trendy and sporty look, it has become incredibly popular with the younger riders and...
Read more...
-
G&G Spartaco 1100 - a custom handbuild cruiser
2015-03-27 22:05:17
The G&G Spartaco 1100 is a great custom cruiser that was produced and sold beginning in 2001. These bikes combine the look and feel of the old school motorcycles.
Veteran collectors and riders love the spirited way...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Aprilia RSV4 Factory
- 2012 Aprilia RSV4 Factory APRC
- 2012 Aprilia RSV4 Factory APRC SE
- 2012 Aprilia RSV4 R
- 2012 Aprilia RSV4 R APRC
- 2012 Aprilia RX 50
- 2012 Aprilia RXV 4.5
- 2012 Aprilia RXV 5.5
- 2012 Aprilia Scarabeo 100
- 2012 Aprilia Scarabeo 100 Net
- 2012 Aprilia Scarabeo 125ie
- 2012 Aprilia Scarabeo 200ie
- 2012 Aprilia Scarabeo 300s
- 2012 Aprilia Scarabeo 50 4T 4V
- 2012 Aprilia Scarabeo 50 4T 4V Net
- 2012 Aprilia Scarabeo 50 Street
- 2012 Aprilia Scarabeo 50 Street Net
- 2012 Aprilia Scarabeo 500
- 2012 Aprilia Shiver 750
- 2012 Aprilia Shiver 750 ABS

