2001 Kawasaki ZRX1200 gallery
2001 Kawasaki ZRX1200
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1164.00 ccm (71.03 cubic inches) | Power: | 122 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 59.4 mm (3.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 227.0 kg (500.4 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,465 mm (57.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
A Low-speeder Govecs SC 1.4
2015-03-27 23:14:15
The Govecs SC 1.4 is a great scooter for younger and new riders. Would you like to know why? Because of its low speed, this scooter is absolutely secure!
It began to be produced and manufactured in...
Read more...
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors...
Read more...
-
Hunt the City with the Giantco Hunter City 125
2015-03-27 23:05:01
The Giantco Hunter City 125 is a great sports bike from 2010 and there are still versions of it being made today in China. It is a great bike to ride on the sports track, on dirt tracks,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Triumph TT 600
- 2001 Ural Classic
- 2001 Ural Solo
- 2001 Ural Tourist
- 2001 Vertemati S 501 Supermoto
- 2001 VOR 503 Supermoto SM
- 2001 VOR MX 503 Enduro EN
- 2001 VOR MX 503 Motocross
- 2001 Voxan Caf Racer
- 2001 Voxan Cafe Racer
- 2001 Voxan Roadster
- 2001 Yamaha DT 125 R
- 2001 Yamaha FJR 1300
- 2001 Yamaha FZS 1000 Fazer
- 2001 Yamaha FZS 600 Fazer
- 2001 Yamaha FZS 600 S Fazer
- 2001 Yamaha SR 125
- 2001 Yamaha TDM 850
- 2001 Yamaha TDR 125
- 2001 Yamaha TMax 500

