2001 Suzuki GSX 1300 R Hayabusa gallery
2001 Suzuki GSX 1300 R Hayabusa
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1298.00 ccm (79.20 cubic inches) | Power: | 175 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 81.0 x 63.0 mm (3.2 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 215.0 kg (474.0 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,485 mm (58.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
XOR XO2 125: you have never met such a compact scooter before!
2015-03-28 01:26:37
The demand for fast electric scooters seems to be solved for a nearest future. A XOR XO2 125 scooter with a quiet modest design from the XOR Motors in 8-kilowatt version took this honored place. With exceptional power,...
Read more...
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas...
Read more...
-
Xispa 25 reflecting a modern pitbike trend
2015-03-28 01:10:10
Pitbikes are considered to be a new trend in the modern production of motorcycles. These small-sized vehicles were specially designed for children as a way to teach them how to manage a real vehicle. But don't be afraid!...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FLHRC Road King Classic
-
Harley-Davidson XL1200L Sportster 1200 Low
-
Harley-Davidson FXDI35 35th Anniversary Dyna Super Glide
Other motorcycles in 2001
- 2001 Midual Roadster 900
- 2001 Mondial Piega 1000
- 2001 Montesa Cota 315 R
- 2001 Moto Guzzi 750 Nevada Club
- 2001 Moto Guzzi California EV
- 2001 Moto Guzzi California Jackal
- 2001 Moto Guzzi California Special
- 2001 Moto Guzzi Quota 1100 ES
- 2001 Moto Guzzi V10 Centauro
- 2001 Moto Guzzi V10 Centauro GT
- 2001 Moto Guzzi V10 Centauro Sport
- 2001 Moto Guzzi V11 Sport
- 2001 Moto Guzzi V11 Sport Rosso Mandello Limited Edition
- 2001 Moto Union/OMV 125 Dandy
- 2001 MuZ Skorpion Sport Cup
- 2001 MV Agusta F4 Brutale Serie Oro
- 2001 MV Agusta F4 S
- 2001 MV Agusta F4 S 1+1
- 2001 MV Agusta F4 Senna
- 2001 MV Agusta F4 SPR

