2001 Kymco Stryker 125 gallery
2001 Kymco Stryker 125
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 10,3 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 57.0 x 48.8 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 141.0 kg (310.9 pounds) |
| Seat height: | 905 mm (35.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,390 mm (54.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-18 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
News
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against►
Read more...
-
Rucker Performance Assassin bears a self-explanatory name
2015-03-27 02:29:23
This brand was created in 2004 with the founding of the company Rucker Performance Ent. (RP for short). Today RP offers an excellent range of impressive vehicles, what consists of four produced motorcycles: Assassin, Gauntlet, Predator, Vandal as...
Read more...
-
Roxon P-ONE 10/10 makes your city ride much easier
2015-03-27 02:22:43
From the moment they were created, motorcycles always attracted thousands and thousands of thrill-seekers, adrenaline and headwind junkies.
Today the bike is not necessarily a wild horse that will take you on the highway at breakneck speed....
Read more...
-
Rokon Ranger, a thick-and-thin friend
2015-03-27 02:14:01
Today we will meet with Rokon, an all-wheel drive motorcycle. It was produced in the 50s of the last century in the US by the Rokon Company. This unique bike still retains its popularity among hunters, explorers of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Suzuki VS 1400 GLP Intruder
- 2001 Suzuki VZ 800 Marauder
- 2001 Suzuki XF 650 Freewind
- 2001 Sym Husky 125
- 2001 Titan Gecko RM
- 2001 Triumph Adventurer
- 2001 Triumph Bonneville
- 2001 Triumph Daytona 955i
- 2001 Triumph Legend TT
- 2001 Triumph Speed Triple
- 2001 Triumph Sprint RS
- 2001 Triumph Sprint ST
- 2001 Triumph Thunderbird
- 2001 Triumph Tiger 955i
- 2001 Triumph Trophy 1200
- 2001 Triumph Trophy 900
- 2001 Triumph TT 600
- 2001 Ural Classic
- 2001 Ural Solo
- 2001 Ural Tourist

