2001 Laverda 750 S Formula gallery
2001 Laverda 750 S Formula
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 747.00 ccm (45.58 cubic inches) | Power: | 95 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 83.0 x 69.0 mm (3.3 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 186.0 kg (410.1 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,375 mm (54.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
News
-
Laverda 1000 Jota still holding the world popularity
2015-03-23 22:05:12
It was the year 1982 when the Laverda 1000 Jota came in the market and since that time it has been a popular one in the global bike market. It has gained a sky-rocketed popularity over the years►
Read more...
-
A plain design plus simple colours defining the Motobi 254
2015-03-30 03:56:10
The Motobi 254 is a classic bike from the early to late 1990’s. Featuring a simple design and plain colors, it was considered to be one of the design predecessors of such bike giants as Benelli or Moto...
Read more...
-
A supermotard of Moto Union/OMV 125 Dandy, faster and thriftier
2015-03-30 03:47:58
The Moto Union/OMV 125 Dandy was a bike that was produced in 1999-2001. It is considered a supermotard.
The Moto Union/OMV 125 Dandy has a single cylinder, four-stroke engine with chain transmission. It was very popular among...
Read more...
-
Moto Morini 125 T combining the high techologies with the usability
2015-03-30 03:39:27
The Moto Morini 125 T combines the technology with its great usability. It is a classic bike from the 1980’s.
This bike became very popular with the younger riders at the time and went to the mass...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 KTM EXE 125 Supermoto
- 2001 KTM LC4 620 Super Competition
- 2001 KTM LC4 620 Supermoto
- 2001 KTM LC4 Adventure 640
- 2001 KTM LC4-E 640 Enduro
- 2001 KTM LC4-E 640 Supermoto
- 2001 Kymco Stryker 125
- 2001 Kymco Zing 125
- 2001 Laverda 750 Sport
- 2001 Laverda 750 Strike
- 2001 Laverda 750 Super Sport
- 2001 Magni Australia
- 2001 Maico 500 Enduro
- 2001 Maico 500 Supermoto
- 2001 Malaguti Madison 250
- 2001 Midual Roadster 900
- 2001 Mondial Piega 1000
- 2001 Montesa Cota 315 R
- 2001 Moto Guzzi 750 Nevada Club

