2001 Kawasaki ZX-7R Ninja gallery
2001 Kawasaki ZX-7R Ninja
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45.64 cubic inches) | Power: | 122 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 73.0 x 44.7 mm (2.9 x 1.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 203.0 kg (447.5 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,435 mm (56.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
-
An Asian trickster of Demak Evo Z
2015-03-24 19:15:53
The Demak Evo Z is a great scooter for those who are just learning to ride or those riders who have been riding for years. These bikes are sold in Asia and have been produced for a few...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Daelim VL 125 Daystar
- 2001 Daelim VS 125 Evolution
- 2001 Daelim VT 125 Evolution
- 2001 Dnepr Dnepr
- 2001 Ducati 748
- 2001 Ducati 748 R
- 2001 Ducati 748 S
- 2001 Ducati 750 Sport Dark FF
- 2001 Ducati 750 Supersport
- 2001 Ducati 900 SS Carenata
- 2001 Ducati 900 SS Nuda
- 2001 Ducati 996
- 2001 Ducati 996 R
- 2001 Ducati 996 S
- 2001 Ducati MH900e
- 2001 Ducati Monster 600
- 2001 Ducati Monster 750
- 2001 Ducati Monster 900
- 2001 Ducati Monster S4
- 2001 Ducati ST2

